Zakon Świętego Pawła Pierwszego PustelnikaSolus Cum Deo Solo

Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Liturgia dnia

Dziś o powołania i za powołanych modlą się:

Video
TERMINY
rekolekcji

Transmisja z
Kaplicy Matki Bożej
na Jasnej Górze


stat4u

Historia » Dzieje prowincji i poszczególnych klasztorów » Quasiprowincja chorwacka » Kamensko

Klasztor pauliński w Kamensku powstał w 1404 roku, z fundacji księżnej Katarzyny Frankopan. Jest to typowo pauliński gotycko-barokowy klasztor, jakich na Chorwacji kiedyś biło ponad pięćdziesiąt. Tworzy go kościół jednonawowy i piętrowy klasztor z trzema skrzydłami,  które wraz z kościołem tworzą prostokąt, w środku którego znajduje się wirydarz klasztorny.
Klasztor miał burzliwe dzieje. W kościele znajduje się cudowna figura Matki Bożej, z XV wieku. Posacka części prezbiterium, w której znajduje się ołtarz główny, jest w nietypowy sposób obniżona. Na tym miejscu został zabity o. Matija Horvat  w 1535 roku, w tzw. białą niedzielę, czyli w pierwszą niedzielę po Zmartwychwstaniu Pańskim. Zabili go miejscowi dostojnicy świeccy, ponieważ był posłuszny nakazowi miejscowego biskupa oraz ojca prowincjała, według których nie można było odprawiać mszy świętej w języku chorwackim, a jedynie po łacinie. Wiedząc co go czeka, wybrał jednak chlubną śmierć zamiast nieposłuszeństwa. Nie chciał nawet żeby ktoś ze współbraci stracił życie i sam poszedł do mszy. Gdy rozpoczął mszę w języku łacińskim słowami: In nomie Partis et Filii…, został zabity mieczem. W miejscu gdzie przelano jego krew, od niemial czterdziestu lat chorwaccy paulini składają swe pierwsze oraz wieczyste śluby, chociaż od pewnego czasu już nie ma nowicjatu w Kamensku, a Paulini odbywają formację w Polsce.  Ja również  tam składałem profesję czasową. Kościół  jest centrum pielgrzymkowym dla wiernych z Karlovca i okolic. Wielu pielgrzymów przybywa na Wniebowzięcie NMP oraz Narodzenie NMP. Jest również siedzibą rozległej oraz licznej parafii, z której pochodzi dwóch paulinów.   Klasztor był dwa razy burzony: raz  przez muzułmanów  (1573) i raz przez Serbów (1991), oraz trzy razy przymusowo opuszczany przez paulinów. Za każdym razem był jednak odbudowywany. Do tego klasztoru, po kasacie w 1786 roku, wrócili paulini z Polski, przybywając z Jasnej Góry dopiero w 1972 roku.  Opatrzność Boża chciała żeby pierwszym klasztorem stało się właśnie Kamensko, pomimo tego że były proponowane inne klasztory popaulińskie, których na Chorwacji nie brakuje. Od razu zaczęli się zgłaszać kandydaci, dla których otworzono nowicjat i klerykat.
Już w 1978 roku było 10 paulinów z Chorwacji. Jednak szatan zawsze walczy przeciw dobru, dlatego wszyscy ojcowie z Polski dostali nigdy nie wyjaśniony nakaz  opuszczania terytorium komunistycznej Jugosławii, co było powodem rozpadu wspólnoty, tak że do dzisiaj zostało tylko dwóch ojców z tego trudnego okresu. W 1991 roku w trakcie wojny domowej i rozpadu Jugosławii w nocy zbombardowano klasztor bez wcześniejszego powiadomienia  lub jakiegokolwiek znaku. Jednak Boża Opatrzność nie opuściła białych ojców!  Bomby spadły na bibliotekę i pokój gościnny oraz kościół, ojcowie zdążyli spożyć Najświętszy Sakrament i wziąć posąg Matki Bożej Kamenskiej, oraz uciec do ogrodu, a stąd po pewnym czasie, pomimo strzelaniny, przez pole walki uciec z figurą Matki Bożej. Matka ich chroniła. Również uratowały ich białe habity, bo obie strony uważały ich za lekarzy. Po wojnie w 1995 roku zaczęła się odnowa, która potrwała aż do 2008 roku. W 2004 rekonsekrowano kościół w sześćsetną  rocznicę powstania klasztoru. W 2007  roku w siedemsetną rocznicę zatwierdzenia zakonu powtórnie poświęcono klasztor. W historii zapisał się jako ośrodek kultury, literatury oraz męczeństwa narodu podczas wojen.

ZDJĘCIA

br. Gaudencjusz Spetić