Zakon Świętego Pawła Pierwszego PustelnikaSolus Cum Deo Solo

Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Liturgia dnia

Dziś o powołania i za powołanych modlą się:

Video
TERMINY
rekolekcji

Transmisja z
Kaplicy Matki Bożej
na Jasnej Górze


stat4u

Historia » Dzieje prowincji i poszczególnych klasztorów » Hiszpania » Yuste

Cuacos de Yuste to mała miejscowość w zachodniej Hiszpanii, położona na południowych zboczach gór Sierra de Gredos. Jedną z największych atrakcji turystycznych jest tu założony w pierwszej dekadzie XV wieku Klasztor Yuste.

W 1556 roku do klasztoru przybył po abdykacji ówczesny cesarz Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego - Karol V Habsburg. Były władca spędził tu ostatnie dwa lata swojego życia. Po śmierci pochowano go pod ołtarzem kościoła klasztornego, a 26 lat później jego szczątki przeniesiono do Królewskiego Panteonu znajdującego się w krypcie kościoła św. Wawrzyńca w Pałacu Escorial w San Lorenzo.

W czasie wojen napoleońskich toczonych na Półwyspie Iberyjskim na początku XIX wieku klasztor został praktycznie doszczętnie zniszczony. Od tego czasu pozostawał w stanie ruiny aż do 1949 roku, kiedy to na rozkaz generała Franco został poddany gruntownej renowacji, podczas której przywrócono mu jego dawną świetność.

W 2007 roku Klasztor Yuste został wpisany na Listę Dziedzictwa Europejskiego. Obecnie jest on udostępniony dla zwiedzających. Turyści mogą obejrzeć tu m in. słynną komnatę w której przebywał cesarz Karol V.