Zakon Świętego Pawła Pierwszego PustelnikaSolus Cum Deo Solo

Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika

Liturgia dnia

Dziś o powołania i za powołanych modlą się:

Video
TERMINY
rekolekcji

Transmisja z
Kaplicy Matki Bożej
na Jasnej Górze


stat4u

Aktualności » Za nami rekolekcje na Jasnej Górze

Za nami rekolekcje na Jasnej Górze

Za nami rekolekcje na Jasnej Górze

Kolejna tura rekolekcji powołaniowych, organizowanych przez Zakon Paulinów, trwa na Jasnej Górze w dniach od 25 do 28 maja. Na tę turę przyjechało 15 młodych mężczyzn z całej Polski – uczniowie szkół średnich, maturzyści, studenci i osoby pracujące. Organizatorem rekolekcji jest o. Andrzej Grad, paulin, referent ds. powołań w Zakonie Paulinów.

„Te rekolekcje w jasnogórskim sanktuarium są dla nich szczególnym czasem rozeznania powołania, gdzie mają możliwość pytać Boga o swoją przyszłość i decyzje, ale także mają możliwość przyjrzenia się Maryi, i swoje powołanie, swoje życie odczytywać przez pryzmat życia Maryi – mówi o. Andrzej Grad – Wielu z nich, przyjeżdżając tutaj, chce się też przyjrzeć życiu zakonnemu, wiec dajemy im taką możliwość w czasie rekolekcji, bo niektóre części naszych wspólnych spotkań, niektóre punkty programu, jak chociażby modlitwy, niektóre konferencje, są za klauzurą, np. w naszej kaplicy zakonnej. Dajemy im możliwość wejścia w tą przestrzeń zakonną, doświadczenia klimatu klauzury, ciszy, poniekąd pustelni, ale też w czasie tych dni staram się pokazać im naszą codzienną posługę, pracę, nie tylko opowiedzieć im o charyzmacie paulińskim, ale także na tyle, na ile jest to możliwe, pokazać im ten charyzmat. A myślę, że jest to dobre miejsce, bo gdzie jak gdzie, ale ten charyzmat maryjny tutaj na Jasnej Górze w sposób szczególny rozbrzmiewa”.

W sobotę, 27 maja, kiedy na Jasnej Górze miały miejsce święcenia kapłańskie paulińskich diakonów, młodzieńcy mieli okazję uczestniczyć w tym ważnym dla Zakonu Paulinów wydarzeniu. Poznawali również historię Zakonu i Jasnej Góry, centralnego miejsca dla paulinów.

„Bardzo często w tych rozmowach na pytania, dlaczego paulini, pojawiają się dwie rzeczy – przede wszystkim ta maryjność, która jest wpisana bardzo mocno w nasze powołanie paulińskie, a druga rzecz to jest Jasna Góra, ze względu na to miejsce. To jakby to sanktuarium, duchowa stolica Polski przyciąga ich i poprzez to miejsce odrywają swoje pragnienie służenia Panu Bogu i człowiekowi” –podkreśla o. Grad.

„Jestem skłonny sadzić, że Pan Bóg jest bardzo hojny w powołania, i wielu ludzi ma takie pragnienie, i to, co często ich może ogranicza, to jest tylko brak odwagi, brak jakiegoś zdecydowania. Natomiast wiem, że młodzi ludzie na szczęście szukają, wielu szuka, przyjeżdża na rekolekcje, czy tutaj na Jasną Górę, czy do innych miejsc, gdzie też organizujemy nasze rekolekcje powołaniowe. Zresztą maj jest też bardzo bogaty w różnego rodzaju wydarzenia powołaniowe, organizowane nie tylko przez nasz zakon, ale przez wiele innych zakonów, zgromadzeń, seminariów diecezjalnych, więc myślę, że szczególnie w tym miesiącu, tak pięknym miesiącu maryjnym maju, dużo ludzi, szczególnie tych, którzy właśnie teraz zdają matury, którzy są po egzaminach, wybiera się na takie rekolekcje, żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie dotyczące ich przyszłości” – mówi referent ds. powołań.

„Chciałbym prosić wszystkich o modlitwę za młodych ludzi, prosząc dla nich nie tylko o taką łaskę rozeznania, ale także wypraszając im u Boga łaskę odwagi. Myślę, że jedna rzecz to jest to, że Pan Bóg powołuje, ale można przecież wiedzieć o tym, a nie odważyć się pójść. Więc módlmy się za tych młodych ludzi o to, żeby z odwagą podejmowali konkretne decyzje w swoim życiu” – prosi o. Andrzej Grad.

Ostatnia przed wakacjami tura rekolekcji powołaniowych odbędzie się w dniach 8-11 czerwca w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów na Skałce w Krakowie.

Seminarium to miejsce gdzie żyją, kształcą się i wzrastają w zakonnym powołaniu bracia klerycy. Jest to więc miejsce dobre na spotkanie, powołaniowe rozmowy i chociaż przez kilka dni pożycie rytmem dnia seminarium. Zaproszona jest młodzież męska w wieku 16-29 lat.

Zgłoszenia: powolania.paulini@gmail.com lub +48 501 360 143

o. Stanisław Tomoń
Art. ze str. jasnagora.com

więcej aktualności »